Bursa 2 Şubesi

Şehreküstü Meydanı'ndan Hükümete seslendik

Kamu İşvereninin 2022 ve 2023 yıllarını kapsayacak ilk zam teklifi Memur-Sen tarafından kabul edilmemesinin ardından 81 ilden kamu işverenine çağrıda bulunuldu. Bursa Şehreküstü meydanında da bir araya gelen kamu görevlileri yeni bir zam teklifi bekledikleri çağrısında bulundu. Memur Sen Bursa İl Temsilcisi Gökhan Yünkül'üun okuduğu bildiriye katılımcılar sloganlarla eşlik etti.

6. Dönem Toplu Sözleşmede kamu işveren heyetinin ilk teklifi dün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından açıklanmıştı. Buna göre 2022 için altı aylık dönemler halinde %5+6 ve 2023 için ise %6+6 ve enflasyon farkları teklif edildi.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ise teklifin ardından yaptığı açıklamada rakamların beklentiyi karşılamadığını ve yeni bir teklif hazırlanması gerektiğini ifade etmişti.

Teklifin ardından Memur-Sen 81 ilden yaptığı ortak açıklama ile zam teklifine itirazını bir kez daha yineledi. İl Temsilcilikleri tarafından yapılan basın açıklamalarında enflasyona karşı erimeyecek bir ücret sorunlara çözüm ve taleplere uygun teklifler istendi.

Ortak açıklamalarda çözüm yeri olarak sadece toplu sözleşme masası olduğu belirtilirken Kamu İşvereninin dün açıkladığı teklifin beklentilerini karşılamaktan uzak bir görüntü sergilediği ifade edildi.

Hükümetin 2022 yılı için yüzde 5+6, 2023 yılı için yüzde 6+6 maaş zammı teklifinin memuru enflasyona ezdirecek bir teklif olduğu vurgulanan açıklamalarda “2020 yılının Ocak ayında maaş ve ücretinin tamamıyla 98,5 kg “kıyma” alabilen kamu görevlisi, 2021 yılı Ağustos ayı maaş ve ücretiyle 65,2 kg “kıyma” alabilmektedir. 2020 yılının Ocak ayında maaş ve ücretinin tamamıyla 1.917 adet “simit” alabilen kamu görevlisi, 2021 yılı Ağustos ayı maaş ve ücretiyle 1695 adet “simit” alabilmektedir. 2020 yılının Ocak ayında maaş ve ücretinin tamamıyla 21 adet 18 litrelik “sıvı yağ” alabilen kamu görevlisi, 2021 yılı Ağustos ayı maaş ve ücretiyle 14 adet 18 litrelik “sıvı yağ” alabilmektedir. 5. Toplu Sözleşmeden bugüne kadar geçen 19 ayda kıyma yüzde 92, pirinç yüzde 50, makarna yüzde 37 arttı” sözlerine yer verildi.81 İl’den yapılan ortak açıklamada ayrıca şu ifadeler yer aldı:
Kamu görevlilerinin maaşları enflasyon karşısında erimektedir. 5. Dönem Kamu İşvereni tarafından teklif edilen ve Hakem tarafından verilen maaş zammı iki yıl için 4+4 ve 3+3; 19. ayda gerçekleşen enflasyonun ise yüzde 26 olması Kamu İşvereninin dikkate alması gereken en açık tablodur. Artık bu yanlış hesaptan dönülmelidir.

“Öyle görünüyor ki; bu teklif hazırlanırken çarşı pazardaki fiyatlar, yüksek enflasyon, kurdaki yükseliş, temel ihtiyaç harcamalarındaki artış, alım gücündeki düşüş gözetilmemiştir. Kamu İşvereninin sunduğu teklif bu gerçekleri dikkate almayan, yetersiz, eksik ve beklentilerimizin altında bir tekliftir. Biz diyoruz ki; memura zammı enflasyon değil kamu işvereni vermelidir.
Kamu İşvereninin 3600, refah payı, sözleşmeli personel ile ilgili takvimlendirilmemiş, oranı, kapsamı belirlenmemiş soyut teklifini; oran, kapsam, takvim gibi hususları netleştirerek somutlaştırmasını, tüm kamu görevlilerini mutlu edecek, beklentileri karşılayacak bir teklif sunmasını istiyoruz. 3600 Ek Gösterge konusunda kapsamı genişletilmiş, bütün kamu görevlilerini mutlu edecek, net takvime bağlanmış bir teklif sunulmalıdır.Aynı şekilde sözleşmeli personel konusunda da teklif somutlaştırılmalıdır. Sözleşmeli personelin sorunlarını kökten çözecek kadro eksenli bir yarım milyonu aşan sözleşmeli personelin temel beklentisidir. Memurun enflasyonla eriyen maaşının telafisi ancak seyyanen zamla, memurun enflasyona ezdirilmemesi hedefi de enflasyon farkı vermekle değil ancak refah payıyla mümkündür.

Kamu İşvereninden; yardımcı hizmetlerin genel idari hizmetlere geçirilmesi, vergi dilimi, toplu sözleşme ikramiyesinin artırılması, görevde yükselme ve unvan değişikliği, bayram ikramiyesi, özel hizmet tazminatı, toplu sözleşme ikramiyesinin artırılması ve benzeri genele ilişkin tekliflerimize de hizmet kollarına ilişkin tekliflerimize de karşılık gelecek şekilde titizlikle hazırlanmış teklifleri bekliyoruz. Toplu sözleşme bir oldubittiyle değil zaman baskısı olmadan pazarlıkla neticelenmelidir. Bunun için de yeni ve kapsamlı bir teklifin hazırlanarak; 5. Dönem Toplu Sözleşmenin zararlarını tazmin edecek, kayıplarımızı giderecek, memuru enflasyona ezdirmeyecek, emeğimize yaraşır yeni bir teklifin pazarlığa imkân tanıyacak şekilde Pazartesi gününe kadar sunulmasını istiyoruz.Memur-Sen olarak, haklarımızı kazanmak, taleplerimizi kabul ettirmek için Genel Merkezimizin belirleyeceği her türlü eylem, etkinlik ve program için hazır olduğumuzu ilan ediyoruz.