Bursa 2 Şubesi

Hayat pahalılığıyla mücadele birinci öncelik olmalıdır

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, birinci önceliğin hayat pahalılığıyla mücadele olması gerektiğini belirterek, “Gıda fiyatları, hayat pahalılığı normal seyrini aşmış, kamu görevlilerinin, sabit gelirlinin telaşını artırmıştır. İlave iyileştirmelerle memurun alım gücünün korunması sağlanmalıdır” dedi.

 

 

 

Enflasyon gerçeğine ve hayatın pahalılaşmasına çare üretilmelidir

Sendikal çalışmalara ve kamu görevlilerinin gündemine ilişkin değerlendirmelerin yapıldığı toplantıda konuşan Yalçın, maaşlara yansıyan zam oranını ilk ayda aşan enflasyon gerçeğine ve hayatın pahalılaşmasına çare üretilmesi çağrısında bulunarak, “Enflasyonist ortamda ya eşel mobil devreye girmeli ya da bir an önce enflasyonun düşmesi sağlanmalıdır. Ekonomideki dalgalanmaların, akaryakıt, enerji ve gıda fiyatlarındaki artışın şu an sadece ülkemizin değil, birçok ülkenin sorunu olduğunu biliyoruz. Gıda fiyatları, hayat pahalılığı normal seyrini aşmış, emekçinin, sabit gelirlinin telaşını artırmıştır. Her zaman söylediğimiz gibi, bir kez daha söylüyoruz. Sabit gelirli çalışan için en iyi zam, sıfır ya da çok düşük enflasyon ile piyasa istikrarıdır; ya istikrar sağlanmalı ya da ücretler artırılmalıdır” ifadelerini kullandı.

 

 

Kamu görevlileri ve sabit gelirliler enflasyona ezdirilmemelidir

Enflasyonun sadece rakamsal bir veri olmaktan çıktığını, bütün kesimlerin bizzat odak noktası hâline geldiğini kaydeden Yalçın, “Önceliğimiz, enflasyonun durdurulması, enflasyona dair atılacak adımların kapsamının genişletilmesi, enflasyonla mücadelede topyekûn kararlı bir duruş ortaya konulması, eşel mobil sistemi gibi ek tedbirler alınarak alım gücünün korunması, başta kamu görevlileri ve sabit gelirliler olmak üzere çalışanların enflasyona ezdirilmemesidir” şeklinde konuştu.

 

 

Mehmet Akif İnan Kütüphanesi hizmete açıldı

Ali Yalçın, Kocasinan Mehmet Akif İnan Anadolu Lisesi’nde oluşturulan Mehmet Akif İnan Kütüphanesi’nin açılışını gerçekleştirdi. Burada bir konuşma yapan Yalçın, ‘Yedi Bölgeye Yedi Güzel Adam Kütüphanesi’ açmayı planladıklarını hatırlatarak, şunları söyledi: “Fakat yedi bölgeyle sınırlı kalmadı, şubelerimiz Türkiye genelinde birçok kütüphane açtı. Gelecek nesillerimiz için böyle bir kütüphane açan Kayseri 1 No’lu Şubemize ve emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Kurucu Genel Başkanımız ve ‘Yedi Güzel Adam’ bizim kültürümüzün yapı taşlarıdır. Onlar, medeniyet değerlerimizi eserlerinin merkezine koymuşlardır.”